Силният германски износ за Съединените щати е помогнал на най-голямата европейска икономика да избегне рецесия през третото тримесечие, това показват официалните данни на националната статистическа служба на Германия, публикувани в четвъртък, съобщава Ройтерс.
Данните за търговията подчертават, че търсенето от страна на САЩ на германски стоки е остава силно въпреки заплахите на президента Доналд Тръмп за увеличаване на митата за внос на европейски автомобили.
Германската икономика, която разчита предимно на износа, успя да избегне изпадането в рецесия през третото тримесечие.
Като цяло износът на страната е нараснал с 1,7% на годишна база през третото тримесечие след спад от 1,3% през второто. Данните показват, че САЩ и Франция продължават да бъдат най-големи търговски партньори на Германия.
Германският износ за САЩ е нараснал със 7,6% на годишна база през третото тримесечие след 5,3-процентово увеличение през предходните три месеца. Износът за Франция пък се е увеличил с 3,1% на годишна база.
Френската икономика се развива много добре благодарение на структурните реформи и фискалните стимули, предприети от президента Еманюел Макрон.
Габриел Фелбермайер, президент на Института за световна икономика в Кил, посочи, че еврото се е обезценило с 14% спрямо щатския долар от началото на 2018 г. По-слабото евро, от своя страна, прави немския износ по-малко скъп.
„Силният долар е един от макроикономическите странични ефекти на търговската политика на Тръмп спрямо Китай и води до диверсификация търговията“, каза Фелбермайер. Това означава, че САЩ все по-често купуват стоки от Европейския съюз и Германия, тъй като митата оскъпяват конкурентния внос от Китай.


Технически проблем затвори детския плувен басейн в ПК „Приморски“
Получаваме още година гаранция, ако при дефект на стоката изберем ремонт пред замяна с нова
Ликвидиран е заподозреният за атаката на прайда в Берлин
Главният съдия на финала на Мондиал 2026 приключи кариерата си
„Грийнпийс“: Руски танкер замърсява с нефт морето край Бургас
Гъвкавостта се превръща в най-търсеното качество на пазара на труда
Б. Иванчев: Потреблението достига лимита си, дефицитът може да надхвърли 5,7%
Акциите на китайски AI гигант скочиха с 535% при дебюта на борсата
Петролът рязко поевтиня въпреки атаките на хутите в Червено море
Светът може да регулира AI така, както регулира авиацията
Дори балистична ракета не можа да спре този VW Touareg
Един и същ цифров ключ заплашва 2,2 млн коли с кражба
Колко гориво годишно към разхода добавя задвижването 4х4
Много шофьори дори не подозират за тази функция на огледалото
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Нивото на Дунав рекордно ниско, показаха се кораби от Втората световна
Хаджидимитров за горивата: Цените се повишават почти всеки ден
В планините: На Пампорово е слънчево, на Витоша вали дъжд
Мъж с тротинетка почина след сблъсък с кола в Горна Оряховица